Erken çocukluk döneminde oyun yolu ile öğrenmenin önemi

Öğrenmenin 1001 Oyunu

Değerli Öğretmenlerimiz,

Yapılan araştırmalar, çocuğun öğrenme kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birinin öğretmeni olduğunu göstermektedir. Bu bilgiden yola çıktığımızda, çocuğun merakını uyandırmanın, varolan merakını takip etmesine teşvik etmenin, yerine bir yenisini eklemek için keşfetmek istemesinin temelinde öğretmenin büyük bir rolü vardır. Merak eden çocukları, merak eden öğretmenler yetiştirir. Bu durumda işe kendimizden başlamaya ne dersiniz? Merak keşif ile, keşif deneyimleme ile, en iyi deneyimleme ise oyun yolu ile gerçekleşir. O halde gelin, birlikte oynayalım! Hem de LEGO® tuğlaları ile!

Sizleri 13 Ekim, Cumartesi günü, Boğaziçi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz "Öğrenmenin 1001 Oyunu" temalı LEGO® Education Okul Öncesi Konferansı'nda aramızda görmekten mutluluk duyarız.

LEGO® Education ile Öğrenmenin 1001 Oyunu
"Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme"

Deneyimsel öğrenme teorisinin sahibi David A. Kolb, öğrenmeyi, "deneyimin bilgiye dönüştürülmesi" olarak ifade eder. Kolb’a göre öğrenme, dünyaya bütüncül bir uyum sürecidir.
Yaşam döngümüz içinde her dönemin kendine özgü özellikleri, gereksinimleri ve öncelikleri vardır.  Erken çocukluk yıllarındaki doğru başlangıçlar, çocukların hayatta güçlü ve sağlam adımlarla yürüyebilmesinin garantisidir. 

LEGO® Education ile Öğrenmenin 1001 Oyunu
"Oyun en doğal öğrenme ortamıdır."

"Çocukların nasıl daha kolay öğrenebileceklerine, nasıl daha sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlayabileceklerine ilişkin sorulan sorular bizi “oyun” la buluşturur. Çocuk oynuyorsa öğreniyor ve sağlıklı demektir. Oyunun gücü, çocuğun bütüncül gelişimine sağladığı katkılardan gelir."
Prof. Dr. Belma Tuğrul

Ülkemizdeki oyun savunucularının önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Belma Tuğrul'un değerli katılımı ile gerçekleşecek olan konferansta, "LEGO® ve Yaratıcılık" üzerine yapacağı konuşması bizlere ışık olacak. Ayrıca, Güney Afrika'da Care Of Education Vakfı'nın kurucusu, öğrenmenin öğretimle değil, yaparak ve yaşayarak gerçekleşmesi gerektiğine inanan ve bunun üzerine içerikler geliştiren Brent Hutcheson'da aramızda olup, alanındaki birikimlerini bizlerle paylaşacak.

Sizler için tasarladığımız atölyelerde, LEGO® Education okul öncesi çözümlerini sınıflarınızda etkin bir öğrenme materyali olarak nasıl kullanabileceğinizi, LEGO® Education Akademi eğitmenleri rehberliğinde keşfedeceksiniz. Bunun yanı sıra, atölye aralarında, sizlere ilham olacağını düşündüğümüz farklı etkinliklerin yer alacağı interaktif alanda, bir yandan eğlenirken, diğer yandan zihninizde oluşan soru ve fikirleri değerli konuşmacılarımızla paylaşabileceksiniz.

LEGO® Education'ın en yeni okul öncesi ürünü;
Coding Express/Kodlama Treni İlk Kez Öğrenmenin 1001 Oyunu'nda!

The National Association for the Education of Young Children’a göre erken kodlama, dijital yaşamın temel dilidir. Bu bağlamda, LEGO® Education Okul öncesi Pazarlama Direktörü Trine Thrane'nin anlatımı ve uygulamalı atölyesi eşliğinde, LEGO® Education'ın en yeni okul öncesi ürünü olan "Coding Express/Kodlama Treni"ni de, Türkiye'de ilk defa konferans kapsamında sizlerin beğenisine sunacağız.

"Play and learning are like the two wings of a butterfly-one cannot exist without the other."
Carla Rinaldi

ÖNEMLİ NOT: KONFERANSA GELİRKEN HAYAL GÜCÜNÜZÜ YANINIZDA GETİRMEYİ UNUTMAYIN! :)